Prírodný hodváb

vs

umelý hodváb

hodvabna maska

Prečo používať prírodný hodváb? 

Náš prírodný 100% morušový hodváb je prirodzene hypoalergénny a priedušný, vďaka tomu je odolný voči roztočom, plesniam, kvasinkám a mnohým iným alergénom. 

-Aminokyseliny obsiahnuté v hodvábe prispievajú k hydratácií vlasov a pokožky. 

– Má výborné termoregulačné vlastnosti, v lete chladí a v zime jemne hreje. 

-Vhodné pre ľudí s citlivou a ekzematickou pokožkou.

Prírodný hodváb je prirodzene antistatický, elektróny obsahujú záporný náboj a jadro kladný, preto vlasy s hodvábnou gumičkou neelektrizujú. 

-Prirodzene hladký povrch znižuje trenie a tlak na pokožku, neotláča sa a tým pádom predchádza tvorbe vrások. 

-umožňuje pokožke prirodzene dýchať. 

V súčasnosti sa okrem pravého hodvábneho vlákna vyskytujú aj syntetické vlákna. 

Vyzerajú nesmierne podobne, ale nemôžu sa vyrovnať originálu, ktorého výroba je po tisícky rokov rovnaká.

hodvab vs polyester
hodváb

Umelý hodváb

Umelý hodváb je satén s hodvábnou úpravou.  
Je prirodzene lesklý, hladký a príjemný na dotyk. Laik na prvý pohľad nevie určiť rozdiel medzi týmito dvoma tkaninami.

Najčastejšie sa robí test tak, že sa kúsok látky zapáli a tam je vidieť že hodvábne vlákno horí postupne ako ľudské vlasy, ale polyester sa začne krčiť, naťahovať a plameň ho úplne nerozloží. 

<= Tento test je viditeľný aj na obrázku. 

hodvabna obliecka

Hodváb aj satén majú lesklý vzhľad. V prípade hodvábu je trblietavý vzhľad založený na hranolovej štruktúre vlákna, ktorá odráža svetlo. 

Hodváb je priedušný, jemný k pokožke, hladký a mäkký. Je to drahé a lesklé vlákno na oboch stranách.

U saténu je lesklá povrchová úprava vďaka „plávajúcim“ vláknam, ktoré odrážajú svetlo na povrchu. Na druhej strane satén je dnes takmer vždy vyrobený z lacných syntetických vlákien (väčšinou polyesteru). Zvyčajne je na jednej strane lesklý a na druhej matný a môže pôsobiť drsne. Je tiež odolnejšia a menej jemná ako hodváb, ktorý nemožno vyžmýkať, prať v práčke alebo vystaviť priamemu slnečnému žiareniu.

 

3 rýchle spôsoby ako sa uistiť že je materiál prirodzený

  • Aplikovaním prírodného hodvábu na tvár nič neucítite, pretože okamžite naberie teplotu vášho tela. Umelá tkanina ochladí pokožku.
  • Ak zapálite niť vyrobenú z prírodnej tkaniny, bude pri horení cítiť spálenú vlnu alebo perie a jej zuhoľnatené zvyšky sa dajú ľahko rozotrieť prstami. Umelá tkanina nebude horieť, ale roztápať sa, budete cítiť spálený plast, ak ide o polyesterovú niť, alebo spálený papier, ak sú nite z celulózy.
  • Odtrhnite niť vytiahnutú zo švu výrobku. Ak sa niť načechrá, tak držíte v rukách umelú látku, no ak sa vlákna nenačechrajú, máte pred sebou prírodný hodváb.
kozmeticka celenka
celenka na licenie

Chemický pokus

 Či ste si domov kúpili prírodnú súpravu bielizne, si overíte pomocou jednoduchých pokusov. Prvou možnosťou je namočiť kúsok látky do 10% alkalického roztoku a zahriať ho. Prírodný hodváb sa rozpustí, pretože jeho vlákna sú proteínového pôvodu a umelá tkanina sa nezmení. Druhý experiment je zložitejší, ale s rovnakým účinkom: rozpustite síran meďnatý (16 g) vo vode (150 ml), po 10 g lúhu sodného a glycerínu. Prírodný hodváb sa rozpustí.

 

Prečo je také dôležité, aby bol hodváb prírodný?

Napriek tomu, že hodváb zostáva jednou z najdrahších tkanín, jeho náklady sú plne odôvodnené vynikajúcimi vlastnosťami materiálu. Takže prírodný hodváb:

  • priedušný;
  • odoláva veľkému zaťaženiu a opakovanému praniu;
  • rýchlo absorbuje vlhkosť a schne;
  • nekrčí sa;
  • má úžasný lesk a je veľmi príjemný na dotyk.


hodvabna celenka