Všetko o prírodnom hodvábe

silk

Každý z nás sa už určite stretol so slovom hodváb. Ľudia ho majú od nepamäti spojené s luxusným oblečením. No nie každý vie odkiaľ pochádza, ako sa vyrába a aké sú jeho výhody.

Kde vznikol?

Hodváb je súčasťou našich životov už viac ako 5000 rokov. Momentálne je čoraz vzácnejší a drahší. Iba málokto vie kedy a ako bol hodváb objavený a ako sa toto vzácne vlákno dostalo až ku nám v podobe oblečenia. Objavenie hodvábnych vlákien je opradené legendami a poverami, niektoré sú smutné iné zasa končia šťastne.

Najslávnejšia legenda rozpráva o cisárovnej Lei-Tzu, ktorá sedela pod stromom a pila čaj. Zrazu jej vpadla do šálky čaju jedna kukla Priadky Morušovej. Ako sa snažila tento podivne vyzerajúci biely plod vytiahnuť rukou von, začali sa z neho oddeľovať vlákna a lepili sa jej na prsty. Tento úžasný objav si všimol cisár Huang Di, ktorý okamžite prišiel s nápadom, že by sa dali tieto vlákna začať používať vo výrobe oblečenia. A luxusné oblečenie z hodvábu bolo na svete!

Húsenice priadky morušovej sa živia výlučne listami niekoľkých druhov moruše (Morus), ktoré obsahujú latex s veľmi vysokými koncentráciami alkaloidných cukrov. Tieto cukry sú toxické pre iné húsenice a bylinožravce; priadka morušová sa vyvinula tak, aby tolerovala tieto toxíny.

kokon

Ako sa vyrába?

Výroba tohto zlata v podobe materiálu je nesmierne zdĺhavá a náročná. Iba 26 dní trvá pokým malá húsenička vo veľkosti mravca dospeje a zakuklí sa do kokónu. Jeden kokón obsahuje približne 4 kilometre vlákna, avšak to najlepšie, ktoré sa dá použiť na výrobu luxusného oblečenia predstavuje približne 1000 metrov.  Tieto čísla sa vám môžu zdať vysoké, ale v praxi je to veľmi málo. Napríklad na takú blúzku spotrebujeme okolo 600 kokónov, na šál okolo 200 kokónov Priadky Morušovej. Neuveriteľné však? Zaujímavejšie je aj to, že veľká časť výroby prebieha ručne.

 

Výroba hodvábu sa stala tisíckami rokov chráneným postupom a Číne tým nesmierne pomohla zvýšiť finančné obraty. V súčasnosti sa okrem pravého hodvábneho vlákna vyskytujú aj syntetické vlákna. Vyzerajú veľmi podobne, ale nemôžu sa vyrovnať originálu, ktorého výroba je po tisícky rokov rovnaká.

hodvabna obliecka

Hodvábna cesta

Hodvábne tkaniny boli na svojom začiatku vyhradené len na odevy určené členom čínskej kráľovskej rodiny, avšak postupne sa hodváb šíril geograficky aj spoločensky. Postupne sa táto luxusná textília dostala do rôznych regiónov celej Ázie. A nielen tam. Krása a neobyčajné vlastnosti tejto exotickej tkaniny vytvorili lukratívnu obchodnú cestu – známu ako Hodvábna cesta, po ktorej prúdil hodváb na západ a zlato, striebro a vlna na východ. V tomto čase bol hodváb považovaný za cennejšiu komoditu ako zlato. Číňania si uvedomovali hodnotu krásneho materiálu a tajomstvo jeho výroby uzamkli pre ostatný svet viac ako na 30. storočí. Cestovateľov vždy dôkladne prehľadali na hraničných priechodoch a ak niekoho pristihli pri pokuse prepašovať zámotky priadky morušovej z krajiny, bol popravený.

Rôzny typ hodvábu

Existujú rôzne typy hodvábnych látok, či už tkané alebo pletené. Ich vzhľad a vlastnosti závisia od typu použitých hodvábnych nití a spôsobu tkania. Ich využitie je široké kvôli luxusnému vzhľadu a blahodarným vlastnostiam hodvábu.

V Indii sa vyrába i divoký hodváb, ktorý pochádza zo zámotkov rôznych indických motýľov. Tussah hodváb pochádza zo zámotkov húseníc moruše tasarskej a moruše vanya, ktoré sa živia dubovými listami a listami indického stromu jamun. Divoký hodváb Eri pochádza zo zámotkov húseníc okáňa pajaseňového, ktorého húsenice sa živia ricínovými rastlinami. Hodváb Muga pochádza zo zámotkov assamskej priadky morušovej (Assam je štát v Indii) a hodváb Pat pochádza zo zámotkov húseníc assamskej priadky morušovej, ktorého húsenice sa živia len listami bielej moruše.

 Tradičný čínsky morušový hodváb jedna z najlepších alternatív, akú si môžete predstaviť vo vašej spálni.

mullery silk
hodvabna obliecka

Hodváb je prirodzene hypoalergénny a odpudzuje plesne a roztoče, čím je populárny i na výrobu pyžám a posteľného prádla. Trus roztočov obsahyje enzýmy, ktoré roztoče používajú na trávenie prachu z odumretej ľudskej kože. Tieto enzýmy sú hlavnou príčinou spôsobujúcou astmu a alergické reakcie. Hodváb navyše pomáha uchovávať hydratáciu pokožky a vlasov a tiež do určitej miery zabraňuje vráskam.

Hustota hodvábu v látke sa udáva v jednotkách hmotnosti “momme” skratka “mm”. Je to číslo, ktoré sa rovná váhe (v librách) kusu hodvábu s rozmermi 45 palcov krát 100 yardov (1.143 m krát 91.44 m). Váha hodvábu sa môže tiež merať v gramoch; 1momme = 4.34 gramov na meter štvorcový.

Rôzne typy hodvábnych látok majú rôznu váhu v závislosti od hrúbky vlákna a hustoty tkania. Čím väčšie číslo momme, tým menej je látka priesvitná.

mullery silk

V skratke

Hodváb (lat. Bombyx, angl. Silk,) je tvorený prírodným vláknom, z ktorého sa tká samotná textília. Typický krásny lesk hodvábu je dôsledkom trojhrannosti hodvábneho vlákna, ktorý odráža lúče svetla. Vlákno pochádza zo zámotku Priadky morušovej (z lat. Bombyx mori), nočného motýľa,  ktorý sa živí listami moruše, avšak vo voľnej prírode sa tento druh už nevyskytuje. 

 Hodvábne zámotky producenti predávajú výrobcom hodvábu, ktorí ich najskôr roztriedia podľa veľkosti, farby a tvaru. Všetky tieto parametre ovplyvňujú kvalitu hodvábu resp. hodvábnej látky. Následne zámotky prechádzajú umývaním a sušením, po ktorom nastáva “rozmotanie”.