Čistenie a údržba hodvábu

HODVABNA OBLIECKA

Ako na hodváb?

Možno ste si práve pred chvíľou prezerali našu ponuku hodvábu a v duchu ste už snívali o spánku na najjemnejšej obliečke s praktickou maskou na očiach, ale potom sa ozvalo vaše praktické ja s dotieravou otázkou: dá sa tento úžasný hodváb prať?

Nám to tiež vŕtalo hlavou, a tak sme vzali vzorky a jednoducho sme to vyskúšali.

S citom  

Hodváb stále patrí medzi pomerne málo rozšírené materiály, a nie je to len jeho horšou dostupnosťou – môžu za to aj mýty o jeho chúlostivosti a zložitej údržbe. Hodváb sa vraj nesmie namáčať, ba dokonca naň nesmie vôbec kvapnúť voda, musí sa nosiť do čistiarne, ničí ho parfémy, slnko, žehlenie, človek by sa naň skoro bál aj pozrieť.

Aj my odporúčame správať sa k hodvábu s citom, predovšetkým k jemnejším látkam, a kúsky, na ktorých vám záleží, nosiť do overenej čistiarne.

hodvabna obliecka
hodvabna gumicka

Hodváb sa praním mení

Takmer všetky druhy hodvábnych látok sa namočením do vody zmenia – väčšinou zmäknú, môžu sa málinko zraziť, zmatnieť, na povrchu sa môžu objaviť jemné chĺpky. Praním sa napokon menia všetky materiály, lenže pri bavlnenom tričku tak nejako počítame s tým, že sa mu časom pootočia švy a objavia sa na ňom žmolky.

 Od hodvábnej obliečky chceme, aby vydržala dlho pekná. Preto tiež v LAU.sk odporúčame správať sa k drahým kúskom z hodvábu rovnako, ako by ste sa zachovali k obľúbenému vlnenému kostýmu alebo bavlneným koktailkám na mieru.

hodvabny vankus

Mokrý hodváb je menej pevný 

Menšia pevnosť zamokra je všeobecnou vlastnosťou nielen hodvábu, ale všetkých živočíšnych materiálov (teda aj vlny, kašmíru, alpaky atď.). U rastlinných materiálov je to naopak, preto bavlne alebo ľanu nevadí žmýkanie na vysoké otáčky a sušenie v závese. 

Pevnosť mokrého hodvábu klesá na 80% pevnosti zasucha a vlákna tak ľahšie popraskajú alebo sa nenávratne vyťahajú a polámu. Preto sa s ním pri praní, žmýkaní a sušení musí zaobchádzať zvlášť opatrne.

Pracie prostriedky na pranie hodvábu

Živočíšne vlákna, teda aj hodváb, sú citlivé na zásadité (alkalické) látky. Zásaditá je väčšina bežných pracích práškov, niektoré mydlá, sóda na pranie a chlórové bieliace prostriedky. Pôsobením alkálií hodvábne vlákno slabne, mäkne, stráca lesk a púšťa chĺpky. V silných zásaditých látkach sa hodváb rozpúšťa. Nevadí mu ale slabé kyseliny a organické rozpúšťadlá (napr. lieh).

pranie hodvabu
no-revisions-TyBnT0wowmw-unsplash

Hodváb sa nesmie prať v zásaditých prostriedkoch!

Ak chcete prať hodváb, používajte vždy pracie prostriedky určené na hodváb alebo vlnu (vlna je tiež citlivá na alkálie). V núdzi je možné použiť jemný šampón na vlasy bez silikónu alebo iného kondicionéra. Nepoužívajte prípravky určené na ručné pranie, ak nie sú zároveň označené ako vhodné pre hodváb a vlnu. 

 

Ako prať hodváb v rukách

Starostlivosť o hodváb by mala byť čo najjemnejšia – nielen chemicky, ale aj mechanicky. 

Najlepšie je ručné pranie vo vani alebo lavóre, do ktorého sa praný kúsok pohodlne zmestí. Vo vlažnej vode (25–30 °C) rozmiešajte menšie množstvo pracieho prostriedku, odev alebo látku ponorte a nechajte asi 15–30 minút namočené. Potom jemne pomiešajte rukami – nestláčajte, nedrhnite. Vymeňte vodu za čistú (ale rovnaké teploty) a opatrne vypláchajte. Nepoužívajte aviváž – hodváb ju nepotrebuje a film, ktorý aviváž zanecháva na povrchu vlákien, znižuje ich priedušnosť a schopnosť prijímať vlhkosť.

rucne pranie
pracka

Ako prať hodváb v práčke

Väčšina dnešných práčok má šetrný program, ktorý napodobňuje ručné pranie – bielizeň sa v bubne len pohupuje vo väčšom množstve vody. Takýto program môžete bez obáv použiť, len pred spustením skontrolujte, či je správne nastavená teplota (30 °C) a bubon je naplnený maximálne do polovice. Žmýkanie v závislosti od druhu pranej látky úplne vypnite (jemné a lámavé materiály ako šifón, satén, dyšes, taft) alebo nastavte na čo najmenšie otáčky (max. 400). Pokiaľ vaša práčka ponúka funkciu vody navyše, určite ju využite. Voda pôsobí ako vankúš medzi hodvábom a bubnom práčky, čím viac vody, tým menej dotyku. Ak máte strach o zvlášť jemné kúsky, perte ich v ochrannom sáčku na pranie bielizne.

Ako sušiť hodváb

Hodváb nikdy nežmýkajte, a to ani ručne.

Pamätajte, že hodváb v mokrom stave stráca väčšinu svojej vyhlásenej pevnosti a žmýkaním by ste ho zničili. Vypraný kus rozložte na suchý uterák a zarolujte, prebytočná voda sa vsiakne do uteráka.

Dosušte rozložené na ploche. Žehlite ešte pred úplným doschnutím, mierne vlhký hodváb sa žehlí oveľa lepšie.

hodvabna obliecka
luxusna hodvabna obliecka

 

Praktický test, ktorému sme podrobili vzorky rôznych hodvábnych látok, ukázal, že hodváb nie je až taký chúlostivý, ako sa traduje, ale predsa len sa praním trochu mení a má svoje špecifiká, ktoré vyžadujú dodržiavanie určitých pravidiel.

Skúšali ste už niekedy prať hodváb?
Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom!
Vaše skúsenosti nás zaujímajú a povedú k vylepšeniu tohto článku.

Zhrnutie

OŠETROVANIE ODEVOV Z PRAVÉHO HODVÁBU:
  • Hodváb perte na max 30 °C v práčke alebo ručne.
  • Žmýkanie na práčke nastavte na max 400 otáčok. 
  • Ak periete ručne, namočte ho do vlažnej vody s pracím prostriedkom s neutrálnym Ph určeného na hodváb (alebo vlasového šampónu) na dobu približne 5 minút a jemne preperte.
  • Nenechávajte hodváb dlho namočený vo vode.
  • Nepoužívajte chlórové bielidlo na čistenie hodvábu
  • Ak periete ručne vypláchajte v studenej vode, môžete pridať trošku bieleho octu.
  • Nepoužívajte aviváž, môže spôsobiť porušenie štruktúry tkaniny.
  • Nežmýkajte skrútením, vodu iba jemne vytlačte najlepšie za pomoci uteráka.
  • Nepoužívajte sušičku.
  • Vystrite na suchý uterák alebo vyveste do čo najrovnejšej polohy a nechajte ho voľne vyschnúť.
  • Nevešajte na sušiaky s nerovným, hrdzavým a farebne nestálym povrchom.
  • Nenechávajte schnúť na slnku (hodváb vybledne) ani na vykurovacích telesách.
hodvabna obliecka